۱۳۹۵ اسفند ۱۸

معرفی ۲۰۰ ماده معدنی جدید ناشی از فعالیت انسانها

اخبار و رویدادها دیدگاه‌ها خاموش

معرفی ۲۰۰ ماده معدنی جدید ناشی از فعالیت انسانها

دانشمندان بیش از ۲۰۰ نوع ماده معدنی جدید ناشی از فعالیت صنعتی انسان را در طبیعت معرفی کردند.

کشف مواد معدنی جدید و ناشناخته شواهد کافی برای تایید نظریه اثرات جانبی فعالیت انسان در تولید مواد معدنی جدید را فراهم کرده است.

طبق این نظریه فعالیت‌های صنعتی انسان در پوسته زمین و تولید و رهاسازی مواد ناخواسته در طبیعت باعث تولید ترکیبات معدنی جدید شده است، به‌طوری‌که این دخالت در فرایند طبیعی زمین در نهایت یک عصر زمین‌شناسی جدید را رقم خواهد زد.

در حال حاضر دانشمندان ۲۰۸ ماده شیمیایی و معدنی جدید ناشی از فعالیت انسان را کشف کرده‌اند. این مواد در مقایسه با مقدار تقریبی ۵ هزار ماده معدنی شناخته شده موجود در طبیعت، رقم قابل توجهی محسوب می‌شود.

دانشمندان معتقدند که ترکیبات موجود مواد شیمیایی کمیاب در معادن سنگ آهن و مواد جانبی ناشی از ذوب مواد خام در کارخانه‌های مربوطه باعث تولید مواد شیمیایی جدید می‌شود.

یکی از شاخص‌ترین مواد شیمیایی غیرطبیعی ناشی از فعالیت صنعتی انسان در زمین نوعی کریستال ناشناخته است که از روی تیرهای چوبی سقف یک معدن نیکل در روسیه کشف شده است.

کشف مواد معدنی جدید مثل bluelizardite و fluckite بیانگر باقی‌ماندن رد پای فعالیت انسان در سوابق زمین‌شناسی و به طور کلی در فرایند بسیار آرام تغییرات اساسی در پوسته زمین است.

طبق آخرین مطالعات دانشمندان مشخص شد که استفاده بیش از حد انسان از مواد معدنی همچون بتون، چینی، سفال، آهن و آلومینیوم بیشترین تاثیر را در تولید مواد معدنی جدید و ناخواسته داشته است.

رابرت هازن، زمین‌شناس و سرپرست این مطالعه از موسسه علوم کارنگی در واشنگتن عنوان کرد: فعالیت انسان‌ها در دو قرن اخیر تا حدی پوسته زمین را دگرگون کرده است که در صورت بازگشت به گذشته این تغییرات بدون نیاز به مطالعات آزمایشگاهی و با چشم قابل مشاهده هستند.

وی در ادامه افزود: اثر فعالیت انسان در زمین از زمان افزایش تراکم اکسیژن جو در ۲٫۲ میلیارد سال قبل به عنوان دومین عامل دگرگون‌کننده وضعیت زمین شناخته می‌شود.

منبع:پایگاه خبری ماین نیوز-۱۸اسفند۹۵